Varno potapljanje. Poskusite tudi s čepki po meri za potapljanje.
Ste vedeli, da je le sedem minut in pol dovolj, da si s sedenjem ob zvočniku lahko trajno poškodujete sluh? Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je od približno 466 milijonov ljudi z okvarjenim sluhom 34 milijonov otrok mlajših od 15 let. In kar 37 odstotkov teh otrok ponavlja vsaj en razred v šoli. Napovedi so…
Read more
Poklicna naglušnost spada med najpogostejše poklicne bolezni povsod po svetu. Vendar pri nas poklicnih bolezni že 30 let ne odkrivamo. Ko ljudje po desetletjih dela v hrupnem okolju postanejo naglušni, niso upravičeni do odškodnine, ampak zgolj do slušnega aparata. Po podatkih zdravstvene zavarovalnice je samo v letu 2019 na novo prejelo slušni aparat 17.336 oseb.…
Read more
»Glasbeniki, zlasti bobnarji in trobentači v ansamblih, ki igrajo pri godbi ali hardrock, heavy metal ali techno glasbo, z glasbili na razdalji okrog 40 cm od ušesa, so izpostavljeni jakosti zvoka nad 100 dB(A) v času trajanja do ure ali celo več. Posledica tega je, da je okrog 25 odstotkov orkestralnih glasbenikov naglušnih, njihove sposobnosti…
Read more
Kratkotrajen hrup zelo velike jakosti, kot na primer eksplozija ali pokanje petard, ki lahko presega 120 dB(A), lahko povzroči takojšnjo okvaro sluha. V tem primeru govorimo o akutni akustični travmi, ki vodi k »poškodovanju bobniča, poškodovanju ali prekinitvi zvez med slušnimi koščicami«. Posameznik to občuti z nenadnim šumenjem v ušesih in naglušnostjo. Zato bodite pozorni…
Read more
Na motor, motorista in površino čelade se med vožnjo ujame zračni tok, ki se lomi in povzroča turbulenco. Od tega, kako se lomi, je odvisno, ali je hrup večji ali manjši, v vsakem primeru pa gre predvsem za subjektivno in težko merljivo kategorijo. Logično je, da na količino hrupa pomembno vplivajo tako oblika čelade, izbira…
Read more
Brez ustreznih ukrepov vam bo nekega dne začelo zvoniti v ušesih. Večkrat sem že omenil, da motorizem nista samo med in mleko. Užitek in bolečina si zelo rada podajata roko. Zato se je treba vožnje motorja vedno lotiti s pametjo. Ali ste kdaj pomislili recimo na hrup? Hrup je zvok, ki človeka moti. Primer so…
Read more
Poleg vedno glasnejšega življenjskega okolja so številni izpostavljeni intenzivnim zvokom tudi v službi. Onesnaževanje s hrupom je vsesplošno in obremenjujoče. Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije se z občutno izgubo sluha sooča kar 466 milijonov svetovne populacije. Kako obvarovati naša ušesa? Delovanje ušesa Naše uho je razdeljeno na zunanje, srednje in notranje uho. Zunanje uho »lovi«…
Read more
Pri človeku je sluh je prvo čutilo, ki se razvije. Otrok že v maternici zaznava zvok. Pozneje v življenju je sluh najpomembnejše čutilo, ki omogoča medčloveško komunikacijo in tako pomembno vpliva na duševno zdravje in čustveno ravnovesje. Prizadetost sluha ima različne vzroke. Lahko nastopi nenadoma ali postopoma, prizadeti sta lahko obe ušesi ali samo eno.…
Read more
Dokler normalno slišimo, se pomena sluha ponavadi ne zavedamo. Šele ko ga izgubimo ali ko nam začne sluh pešati, vidimo, kako pomembno čutilo je to. Ljudje smo družabna bitja, povezana med seboj in z naravo. In sluh je eno tistih čutil, ki nam to omogoča. Vsak dan smo izpostavljeni različnim zvokom, naj bo to glas…
Read more